Обираємо собі психолога
Психолог – психотерапевт – психіатр
Перш за все, розберемося з поняттями, які часто плутають.
Психолог – це, зазвичай, про освіту. Психологами називають людей, що мають вищу психологічну освіту.
Психотерапевт – це вже про роботу з клієнтами. Про практику. Психотерапевтами можуть бути спеціалісти з психологічною чи медичною освітою. Вони працюють з психологічними проблемами та запитами клієнтів – здорових людей, що не відчувають себе реалізованими, успішними, щасливими, мають хибні стратегії поведінки, або переконання. До психотерапевта клієнт приходить із внутрішнім душевними запитами на кшталт: "У мене не виходить...", "Я боюся...", "Мене турбує...". Хороший психотерапевт може допомогти клієнту у відносинах із близькими, друзями, партнерами і, найголовніше – у відносинах із собою. Нерідко звертаються з соматичними симптомами, коли лікарі не можуть знайти фізіологічних причин.
Межа між психологом та психологом-психотерапевтом сьогодні досить розмита. Нормою є ототожнення цього поняття у повсякденному житті.
Психолог/психотерапевт не призначає медичних препаратів та не ставить медичних діагнозів. В разі необхідності, він може спрямувати клієнта до психіатра.
Психіатр – це лікар. Має вищу медичну освіту. Зазвичай, працює в медичному закладі. Він працює із хворими людьми, у яких є порушення у поведінці внаслідок психофізичних особливостей та відхилень.
Якщо сказати однією фразою – психолог – це ваш поводир на дорозі до щастя, а психіатр – лікар для людей з медичними показаннями.
Клуб психологів України співпрацює з психологами, психотерапевтами, не надає медичних психіатричних послуг.
Мені потрібен психолог?
У Європейських країнах до психологів ставляться, як до санітарів мозку. Ходять до них регулярно для підтримки свого психічного здоров'я.
В Україні до психологів найчастіше приходять люди в кризових ситуаціях: покинув коханий чи застала його на зраді, помер близький, сильний стрес на роботі, різні фобії, панічні атаки, ПТСР, психосоматика, гострі тілесні симптоми. Люди шукають допомоги у тяжких життєвих ситуаціях. І психологія знає, як їм допомогти. Зазвичай ті, хто впоралися з кризою, більше не повертаються, а лише радять психолога своїм друзям.
Хоча, чесно, вже й і у нас є клієнти, які загалом успішні й начебто все в житті в них добре, але відчуття щастя десь загубилося. Разом з психологами шукають і знаходять гармонію в житті. У цьому плані Україна рухається у бік Європи досить швидко. "Калібруватися" у психолога стає правилом для успішних людей.
Тож, чи потрібно вам до психолога? Якщо ви відчуваєте себе на 10 балів з 10 можливих у всіх сферах свого життя – продовжуйте. Якщо десь відчуваєте себе некомфортно або невпевнено – спробуйте звернутися до психолога.
До психолога ходити соромно?
Тут підійде гарна аналогія. А до стоматолога соромно ходити? Ні! Соромно ходити з дірявими зубами. Соромно страждати від болю та лізти на стіни ночами. Соромно закидатися знеболювальними препаратами та знущатися зі свого організму.
До психолога ходити не соромно. Соромно бути нещасним. Соромно звинувачувати у всьому обставини та не брати на себе відповідальності. Соромно закидатися антидепресантами перед сном, не маючи при цьому медичних показань. Соромно страждати та лізти на стіни ночами. А до психолога ходити корисно.
Як обрати собі психолога?
При виборі спеціаліста, радимо звернути увагу на такі основні аспекти.
Вища психологічна освіта. Це основа та база. У Клубі психологів України ми дотримуємось політики обов’язковості профільної освіти. Не дуже хочеться, щоб операцію з видалення гланд вам робив хірург-самоучка, який навчався по відеороликах на ютубі? Порпання у вашій голові, у стратегіях поведінки та мислення, якщо це робить дилетант, може виявитися не менш небезпечною пригодою. Додаткові профільні курси підвищення, тренінги, навчання теж є досить важливими в нашій професії, але вони обов'язково повинні лягати на базу, яку психолог отримує у виші.
Особистість психотерапевта. Психолог має бути вам особисто приємний. Подивіться на нього уважно. Чи схожий він сам на щасливу людину? Чи успішний він? Чи все в нього добре? Повірте, якщо психолог не зміг пропрацювати себе, розібратися зі своїми проблемами та станами, навряд чи щось корисне може дати вам. Давати може тільки той, хто має.
Метод психотерапії. Психологія пропонує сотні різних методів взаємодії з клієнтом. Вони відрізняються за швидкістю, силою, характером, настроєм впливу. Зазвичай психологи обирають один-два методи, з якими працюють найчастіше. Деякі методи можуть вам категорично не імпонувати.
Відгуки. Так заведено, що найкраща реклама для психолога – це порада задоволеного клієнта. Тож запитуйте у ваших знайомих, який у них досвід. Може, він виявиться корисним і вам. Ну, і якщо ви знайшли класного психотерапевта, який вам допоміг, - не скупіться, поділіться ним з друзями.
Щоб зрозуміти, чи підходить вам психолог, його кваліфікація, підходи та методи рекомендуємо просто спробувати. Адже досвід, не прожитий через відчуття - лише чутки.
Не соромтеся питати. Можете уточнити у психолога все, що вам необхідно для прийняття рішення: його стаж, напрямок роботи, освіта. Навіть якщо у вас є особисті запитання до фахівця – ставте їх.